Navirec

Header

“Öö hakul alanud politseioperatsioon Tartu linnas kulmineerus eduka lõpuga, kui Lõuna prefektuuri politseinikel õnnestus koostöös kolleegidega linnaservas kinni pidada kolm Leedust pärit autovarast ning nende kasutuses olnud saateauto.” Nii kõlab esimene lause Politsei- ja Piirivalveameti (edaspidi PPA) 13. septembril avaldatud pressiteates. Kahjuks ei ole pandeemia nimega “Leedu autovargad” kuhugi kadunud ning kogub talve eel taas hoogu.

Seekord on leedukad enda huviorbiiti võtnud peaasjalikult Lexuse ja Toyota luksusmaasturid. Lõuna prefektuuri narko- ja organiseeritud kuritegude talituse juht Kristjan Tommingas rääkis oma intervjuus Postimehele, et viimase kuu jooksul on varaste saagiks langenud mitmed 2018.-2022. aasta Lexuse ja Toyota maasturid.

Leedu autovaraste saagiks langenud Lexus – Allikas: Tartu Postimees (Foto: Jürgen Puistaja)

See aga ei tähenda, et teiste automarkide omanikud võiksid kergendatult hingata. Ka mujal Euroopas on autovargused suureks probleemiks. Lõuna ringkonnaprokurör Mari Kartau sõnul oli hiljutise autovarguste laine ajal Belgias varaste meelissaagiks hoopis Peugeot 308.

 

Sõiduki kaitsmine on iga autoomaniku enda teha

Kuigi õiguskaitseorganid teevad järjepidevalt tööd, et organiseeritud kuritegevust tõkestada, on igal autoomanikul võimalus omalt poolt varguste ärahoidmisele kaasa aidata. Käime siinkohal taaskord üle meetmed, mida iga inimene enda sõiduki kaitsmiseks kasutusele võtta saab.

1. Paigalda autole GPS seade

GPS jälgimine on üks kindlamaid viise auto asukoha kindlakstegemiseks, kui peaks juhtuma halvim ja varastel õnnestub sõiduk enda valdusesse saada. Heaks näiteks on 19. oktoobri öösel Viljandimaal ärandatud maastur, mille vargad õnnestus politseil kiirelt tabada just tänu sõidukile paigaldatud lisaseadmele.

Kuigi autovargad on enamasti professionaalid ja kasutavad GPS seadmete signaali blokeerimiseks või seadme eemaldamiseks/väljalülitamiseks erinevaid meetmeid, siis Navireci poolt pakutav lahendus võimaldab seda ohtu minimeerida.

Navirec Secure Box on väiksemõõtmeline GPS seade, mis töötab akutoitel hooldusvabalt pikka aega. Juhtmevaba seadme saab sõidukis edukalt ükskõik kuhu peita ning kuna see edastab GPS signaali teatud intervalli tagant, on selle avastamine varaste jaoks praktiliselt võimatu. Sõiduki asukohta on võimalik jälgida mugavalt ka Navireci mobiiliäpis ning signaali intervalli sagedust saab soovi korral kiirelt muuta. Seadme maksumus on imeväike võrreldes kuludega, mis tekivad sõiduki vargusega seoses.

Telli Navirec Secure Box SIIT või loe, mil moel GPS seade aitas meie kliendil tagasi saada varastatud ATV!

 

2. Kasuta starteri katkestust

Sõiduki starteri ehk süüteahela katkestamine tähendab, et autot ei ole võimalik võtmega ega nupust käivitada. Sisuliselt on tegemist auto lisaturvasüsteemiga, mis välistab selle pahatahtliku kasutamise.

Navirec pakub lahendust katkestada starter eemalt, saates sõidukile käsklus mobiiliäpi kaudu. See tähendab, et varastel ei ole võimalik sõidukit sündmuskohalt põgenemiseks kasutada. Ainuke viis varguse toimepanemiseks oleks seega auto pukseerimine, mis on iga nutikama varga silmis ilmselgelt liiga ajakulukas ning tähelepanu äratav.

Küsi pakkumist starteri katkestusele SIIT!

 

3. Kaitse sõiduki pulti

On teada, et võtmeta käivitatavad autod on varastele kergemaks saagiks. Selle pärast tuletame taas meelde, mil moel saad pulti kaitsta signaali pikendamise eest:

  • ära hoiusta pulti sõiduki läheduses (esikus jope taskus, nagis jne), vaid paiguta võimalusel kaugemale;
  • paiguta pult metallkarpi või spetsiaalsesse signaali blokeerivasse kotti;
  • uuemate sõidukite pulte on võimalik välja lülitada – uuri kasutusjuhendist, kas saad seda teha.

 

4. Auto parkimisel vali kohta hoolikalt

Avalikus kohas parkides vali selleks hästivalgustatud ja võimalusel turvakaamerate valvealasse jääv koht. Isegi kui see tähendab, et pead veidi pikema maa sihtkohta kõndima, tasub see end ära. Vargad pole rumalad ja ei hakka üldjuhul riskeerima, kui vahelejäämise oht on suur.

Kortermajade elanikud võiksid võimalusel järgida eelnimetatud põhimõtteid. Eramaja elanike sõidukeid aitab kaitsta maja ümbritsev lukustatava väravaga aed, mis raskendab varastel sõidukiga ärasõitmist. Samuti võiks parkimisala valgustada liikumisanduriga tuli, mis vargaid tegutsedes ehmatada võib.

Sisegaraaži olemasolul peaks auto loomulikult sinna parkima, sest igasugused füüsilised tõkked (nt garaažiuks) muudab varguse ajakulukamaks ning seega vargale ohtlikumaks. Kui leibkonnas on mitu autot, siis võib abi olla ka sellest, kui kallim(ad) sõiduk(id) pargitakse teiste autode poolt kinni ning ligipääs sõiduki(te)le on varaste jaoks raskendatud.

 

5. Alusta naabrivalvega

Ühe kogukonna inimesed õpivad elanikke ja nende tavapäraseid liikumismustreid aja jooksul tundma ning sellest võib varguste ennetamisel palju kasu olla. Tihti teevad vargad eeltööd ja koguvad enne varguse toimepanemist sõidukite ning nende omanike kohta infot. Kui märkad ümbruskonnas liikumas kahtlaseid isikuid või sõidukeid, tuleks sellest kindlasti Häirekeskusele teada anda. 

Lõuna prefektuuri narko- ja organiseeritud kuritegude talituse juhi sõnul võiks kodu juures erilist tähelepanu pöörata järgmistele ohumärkidele:

  • kurjategijad on enamasti 20-40-aastased meesterahvad;
  • vargad liiguvad tihti ringi ca 10 aasta vanuste Leedu/Inglise numbrimärkidega sõidukitega;
  • eelinfot koguvad vargad elektrilise tõukerattaga või jalgsi autode ümber luusides;
  • isikud varjavad oma nägu (riideeseme, maski või muu taolisega).

 

 

Vargused on enamlevinud kuriteoliik

Justiitsministeeriumi andmetel vähenes registreeritud kuritegude arv Eestis oluliselt kuni 2017. aastani, kuid on viimastel aastatel olnud taas tõusuteel. Eelmisel aastal (2021) registreeriti kokku 25 982 kuritegu, kusjuures suurim kasv tuli just varavastaste kuritegude (kokku 11 551 – s.o 44% kõigist kuritegudest) arvelt.

Vargusi sõidukitest/sõidukitelt (st sõidukis hoiustatavate väärtesemete ja sõiduki osade vargusi) registreeriti 2021. aasta jooksul 416. Sõidukite vargusi pandi toime 110 korral, mis Eesti suuruse riigi jaoks on väga palju. (Justiitsministeerium, 2022)

Ära jäta juhuse hooleks midagi, mille osas saad omalt poolt palju ära teha – kaitse oma sõidukit varguse eest!

Loe veel

Navirec auto Selveri auto juures
Kliendi lugu

Selver alustas koostööd Navireci ja GSMTasksiga

Blogi

Ympäristöviraston hydrokopteri VURR sai Navirecin GPS-laitteen

Blogi

Miten parantaa työn hallintaa toimiston ulkopuolella?