Navirec

Header

 

CAN BUS võimaldab näha kogu informatsiooni sõiduki elutähtsate näitajate kohta ning hoida kulusid kontrolli all

 

Mis on CAN BUS ehk CAN-võrk?

CAN (ing. k Controlled Area Network) arendati 1986. aastal välja Robert Boschi poolt ja on tänapäeval kasutusel nii sõiduautodel kui veokitel, kui ka näiteks lennunduses ja merenduses. See on sõiduki siini standard, mis võimaldab mikrokontrolleritel ja erinevatel seadmetel üksteisega suhelda.

Ehk lihtsamalt öeldes, kui me mõtleme sõidukist kui inimkehast, siis on CAN justkui närvisüsteem, mis võimaldab (sõiduki) ajust infol mujale liikuda.

 

 

Millist infot võimaldab CAN nähtavaks teha?

Kõige sagedasemalt kasutatakse CANi sõiduki kütusekulu jälgimiseks, kuid tegelikult on võimalusi hulga rohkem.

CAN BUS info
Lisainfo
Kütusekulu ja kütusetase paagis Veose ja salongi temperatuur
Läbitud kilomeetrid Kütusekork avatud/suletud
Pedaalide asend Odomeeter (virtuaalne)
Sõiduki telgede koormused Süüde sees/väljas
Kiirus Seisuaeg/sõiduaeg
Mootori pöörded (RPM) ja töötunnid Uksed avatud/lukustatud
Hooldusvälp Sõiduki alarm (teavitus kasutajale, kui alarm hakkab tööle)
Õlirõhk Aku pinge
Mootori jahutusvedeliku temp. Rehvirõhk
Turborõhk
Püsikiirusehoidja kasutamine

 

CAN BUSi kasutamise eelised

CAN on küllaltki lihtne viis, kuidas väga täpselt jälgida sõiduautode ja veokite elutähtsaid näitajaid, et teha otsuseid näiteks masinapargi uuendamise kohta või suunata autojuhte kütusesäästlikumale sõidule.

 

Sõidukite kütusekulu jälgimine

Kui masinapargis on näiteks üheaegselt soetatud sama margi ning mudeli veok, kuid mõne puhul on kütusekulu märgatavalt suurem kui teiste, siis võimaldab CAN väga lihtsalt võrrelda masina elutähtsaid näitajaid. Nii saab teha targemaid otsuseid masinapargi uuendamise vajaduse osas.

 

Juhtide sõidustiili jälgimine

Kütusehinnad on kerkinud uskumatutesse kõrgustesse ja säästlik sõidustiil ei ole olnud kunagi tähtsam kui praegu. CAN võimaldab võrrelda autojuhtide sõidustiile ja suunata juhte säästlikumalt liiklema – koolitada juhte ökonoomsema sõidu osas või premeerida säästlikult sõitvaid juhte.

 

Kütusevarguste ärahoidmine

Paraku pole kütusevargused kuhugi kadunud ja see tekitab igal aastal ettevõttetele nende enda teadmata tuhandetes eurodes kahju. Kütusetaseme jälgimine paagis ja selle järskudest muutustest teadlik olemine võimaldab kütusevargustele kiirelt jälile jõuda.

 

Masinate tehnoseisundi jälgimine distantsilt

CANi abil on masinapargi tehnoseisund haldurile kogu aeg Navireci lahenduses nähtav. Samuti on võimalik määrata automaatsed teavitused näitajate muutuste kohta, mis annavad kohe märku tähelepanu vajavatest sõiduki vigadest.

 

Saavuta kontroll oma sõidukipargi üle ja säästa kütuse ning hoolduskuludelt Navireci CAN BUS lahendusega