Navirec

Header

 

Mis on alkolukk ja kuidas see töötab?

Alkolukk on ohutusseade, mis ühendatakse sõiduki starteriga, et takistada auto käivitamine ja kasutamine alkoholijoobes või jääknähtudega juhi poolt. See on levinud nii taksodes, bussides, veokites kui rendiautodes, kuid sobib suurepäraselt paigaldamiseks ka isiklikku sõiduautosse.

Alkoholijoobes sõiduki juhtimised moodustavad valdava osa liikluskuritegudest, kuid alkoluku paigaldamisega sõidukisse on võimalik anda oma panus ohutuma liikluskultuuri kujundamisse, inimelude päästmisesse ja varalise kahju tekitamise vähendamisse.

 

Navireci poolt paigaldatav alkolukk on täpne ja usaldusväärne

Navireci poolt pakutaval alkolukul on kaks põhilist seadme osa – käsiseade ehk pult, mis asub sõidukijuhi juures ning keskseade, mis ühendatakse sõiduki käivitussüsteemiga.

Sõiduki mootori käivitamiseks peab juht andma proovi ehk puhuma alkoluku käsiseadme küljes asuvasse huulikusse. Kui seade tuvastab juhi väljahingatavas õhus alkoholi, ei ole sõiduki käivitamine võimalik. Samuti on Navireci lahenduses võimalik seadistada alkolukk nii, et alkoholi tuvastamisel saadetakse selle kohta näiteks autopargi haldurile välja automaatne teavitus.

Juht peab puhumisproovi andma juhul, kui auto mootor on olnud välja lülitatud enam kui 15 minutiks. Samuti võib seade aeg-ajalt nõuda juhilt sõidu ajal kordusproovi, et vältida kellelgi teisel peale juhi proovi andmast. Kui uut puhumist ei tehta või seade tuvastab alkoholi, salvestab alkoluku keskseade sündmuse. Samuti annab seade juhile märku, et sõiduk tuleb koheselt peatada ning mootor välja lülitada.

Navireci poolt paigaldatav alkolukk on valmistatud maailma juhtiva alkoholimõõteseadmete tootja poolt ja äärmiselt täpne. Sama põhimõttega seadmeid kasutab oma töös näiteks ka politsei. Alkolukku pole võimalik manipuleerida ning kõik seadmega seotud toimingud (puhumisproovide andmised ja andmata jätmised, mõõdetud alkoholisisaldused, mootori käivitamised ja väljalülitamised, manipuleerimiskatsed) salvestatakse alkoluku keskseadmes.

 

 

Miks peaks kaaluma alkoluku paigaldamist sõidukile?

Kui autosõit kuulub igapäevaste tegevuste hulka, siis on alkolukk ka eraisikule südamerahu pakkuv lahendus. Kvaliteetne seade on väga täpne ja võimaldab ära hoida nii enda kui teiste elu ohtu seadmise ning võimaluse seadusega pahuksisse sattuda.

Ettevõtete puhul on joobes juhtidega kaasnevad riskid veelgi suuremad. Lisaks inimelude ohustamisele riskivad alkoholijoobes või jääknähtudega sõitvad autojuhid ka ettevõtte kauba, sõiduki ning maine kahjustamisega. Paljudes riikides on reisijaid või ohtlikke veoseid vedavate sõidukite puhul alkoluku kasutamine lausa kohustuslik.

Navireci alkolukuga saad alkoholiga liialdavad töötajad kiirelt välja selgitada ja kaitsta nii enda ettevõtte vara kui teiste liiklejate elusid.

 

 

Millised on reeglid autojuhtidele Eestis ja mujal?

Eestis ja mujal Euroopas on lubatud alkoholi piirmäärad ja joobes juhtimisega seotud karistused erinevad. Samuti võivad erineda eraisikust kutselistele juhtidele seatud määrad. Kui ettevõtte sõidukid liiguvad ka väljaspool kodumaad, on hea neid põhimõtteid teada.

Eestis kasutatakse väljahingatavas õhus sisalduva alkoholi mõõtmiseks ühikut mg/l. Alkoholisisaldust veres mõõdetakse promillides ( ‰) ehk ühikus mg/g. Veres sisalduva alkoholi saab teada korrutades väljahingatavas õhus mõõdetud alkoholisisalduse kahega (nt: 0,3 mg/l x 2,1= 0,63 ‰).

Eestis on sõidukijuhtidele lubatud alkoholisisaldus väljahingatavas õhus 0,09 mg/l.
Kriminaalseks joobeks loetakse alkoholisisaldus 0,75 mg/l väljahingatavas õhus (ehk 1,5 ‰).

Võrdluseks võib tuua näiteks Ühendkuningriigi, kus nii eraisikud kui kutselised juhid võivad istuda autorooli, kui veres sisalduva alkoholi kogus on 0,8 ‰. Hispaanias võivad eraisikud autot juhtida 0,5 ‰ näiduga, kuid kutselised autojuhid peavad olema täiesti kained. Saksamaal kehtib kõikidele sõidukijuhtidele täielik nulltolerants vere alkoholi sisalduse osas.

Eestis näeb Karistusseadustik ette kriminaalses joobes auto juhtimise eest karistusena rahatrahvi või kuni 3 aastat vangistust.

Norras aga karistatakse kriminaalses joobes juhte minimaalselt 21-päevase vangistuse ja juhtimisõiguse äravõtmisega 2 aastaks. Soomes ja Rootsis näiteks võivad joobes juhtimisega vahele jäänud juhid valida karistuse kandmise asemel alkoluku paigaldamise oma sõidukile.

Täieliku ülevaate Euroopas kehtivatest alkoholi piirmääradest leiad Digigeenius lehelt.

 

Võta alkolukk oma sõidukile Navirecist

Nüüd on võimalik kõigil soovijatel, nii eraisikutel kui ettevõtetel, soetada usaldusväärne alkolukk Navirecist. Suuremate autoparkide haldajatel palume esitada hinnapäring meie müügiosakonnale.

Alkoluku paigaldamiseks võib tulla nii meie esindusse Tallinnas kui kokku leppida sobiv koht ja aeg üle Eesti.

Loe veel

Blogi

Optimizing fleet operations: Navirec Elevating Avis Car Rentals Operations

Autopargi operatsioonide optimeerimine: Navirec tõstab Avis Car Rentali tegevust

lux-express-group

Lux Express taupo išlaidas ir darbo laiką su Navirec GPS kontrole