Navirec

Header

 

Juhituvastus – kellele ja milleks?

Kui hea ülevaade on Sinul oma ettevõtte sõidukite kasutuse üle? Kui firmas on masinaid ning töötajaid palju, võib see  osutuda küllaltki keeruliseks. Küll on auto päeva lõpus jäetud tankimata või räpane, küll saabuvad ettevõtte e-postile trahvid kiiruseületamist eest, mida keegi omaks ei tunnista. Selliste probleemide vältimiseks ja ka mitmete teiste eeliste kasutamiseks soovitame tutvuda Navireci juhituvastuse lahendusega.

Juhituvastus võimaldab teha sõiduki juhi kindlaks enne sõidu alustamist kas kiipkaardi või magnetvõtmega. Võiks isegi öelda, et tegemist on ühiskasutuses olevate masinatega ettevõtetes hädavajaliku lahendusega, sest see võimaldab saada kõige täpsema ülevaate tööaegadest ning juhtide sõiduharjumustest.

Kogutud info põhjal saab näiteks hõlpsasti pidada palgaarvestust, kutsuda korrale liiklusreegleid eiravaid juhte ning vähendada ettevõtte masinapargi kulusid. Samuti ei pea juhid muretsema sõidupäeviku täitmise pärast, sest raportid loob Navireci lahendus juhituvastuse andmete põhjal automaatselt.

Kokkuvõttes aitab juhituvastuse kasutusele võtmine hoida kokku Sinu tööaega ja muudab töökorralduse sujuvamaks ning efektiivsemaks!

 

 

Kuidas juhituvastus toimib?

Navireci lahenduses saab juhi tuvastamiseks valida kahe võimaluse vahel – RFID juhituvastus ehk tuvastamine kiipkaardiga või I-button’i ehk magnetvõtmega juhtituvastus. Lahendused toimivad samaväärselt ja valik on puhtalt maitse asi.

Mõlemal juhul paigaldatakse sõidukisse lugeja, mille vastu tuleb sõiduki juhil asetada enne sõidu alustamist oma personaalne kiipkaart või magnetvõti. Kaardi ja võtme number on Navireci lahenduses seotud konkreetse juhiga.

RFID kaart

Kaardipõhine juhituvastus toimib samal põhimõttel nagu näiteks viipega panga- või läbipääsukaardid. Seega pole juhituvastuseks uut kaarti vaja soetada, vaid kasutusele saab võtta mistahes RFID toega kiipkaardi.

Näiteks võib selleks olla ettevõtte uksekaart või mõne kaupluse lojaalsuskaart. Ka alates 2018. aastast väljastatavad Eesti Vabariigi ID-kaardid on RFID toega.

I-button ehk magnetvõti

I-button toimib sama moodi nagu paljude kortermajade välisuste magnetvõtmed, mis asetatakse fonolukul oleva lugeja vastu.

 

 

Juhituvastuse lisavõimalused

Meeldetuletus

Sõidukisse on võimalik paigaldada ka helisignaal (summer), mis tuletab kasutajale tuvastamisvajadust meelde. See aitab vältida inimlikku unustamist ja kindlustab, et kõik sõidud on korrektselt registreeritud. Pärast tuvastamist on Navireci lahenduses koheselt reaalajas näha, kes millist sõidukit hetkel kasutab. Samuti jõuab sõidu info automaatselt sõidupäevikusse. Sõit lõpeb kui auto süüde välja lülitatakse.

Immobilaiser

Juhituvastust on võimalik seadistada selliselt, et auto käivitamine pole enne kaardi või magnetvõtme lugeri vastu asetamist võimalik. Sellisel juhul on katkestatud sõiduki süüte ahel ja käivitamine ei õnnestu ka võtmega. Selline lahendus toimib suurepärase vargusvastase lahendusena!

 

 

Kuidas juhituvastus enda kasuks tööle panna?

Kui juhipõhisest sõidupäevikust sai juba lühidalt räägitud, siis pole see sugugi ainuke väärtus, mida Navireci juhituvastuse kasutusele võtmine pakub.

Vaatame mõningaid võimalusi lähemalt.

Mugav tööaja ja palga arvestamine

Kui sõiduki kasutamine on otseselt seotud juhi tööülesannete täitmisega, on juhituvastuse kasutamine mugav viis täpseks tööaja ning palga arvestamiseks. Nii on näiteks mitmed põllumajandus- ja metsandusettevõtted juhituvastuse ja geopiirkondade ehk alade kombineerimise abil tööaja arvestamise automatiseerinud.

Oletame, et töötaja saab palka tunnitöö põhjal ja tema ülesandeks on puude langetamine ettenähtud metsatukas. Navireci lahenduses on olemas metsakaart, millel saad ära märkida konkreetse piirkonna ehk ala. Alasse sisenemise ja sealt väljumise aeg on hiljem raportis täpselt näha. Samuti on võimalik tuvastada kas juht tegi alas reaalselt tööd (harvesteri lõikepea oli tööasendis) või seisis masin tühikäigul.

Juhipõhine raport annab seega täieliku ülevaate sõidule kulunud ajast, masina töötundidest, kütusekulust, kui paljust muust, mida tulude ja kulude analüüsimisel arvesse võtma peab.

Juhi sõidustiil

Ökonoomne sõidustiil ei ole oluline ainult ohutuse ja looduse säästmise seisukohalt. Säästlikum sõitmine aitab vähendada kütusekulusid isegi kuni 25% ja kindlustab ka masinapargi pikema eluea.

Navireci ECO drive lahendus tuvastab kiiruseületamised, järsud kiirendused ja kurvide läbimised, äkilised pidurdused ja mootori tühikäigul hoidmise. Kogutud andmete põhjal hindab lahendus juhi sõidustiili ECO skooriga. Juhituvastuse puhul on seega raportis täpselt näha, millised töötajad sõidavad ökonoomselt ja millistel oleks mõistlik läbida säästliku sõidu koolitus.

Navirec Eco drive raport

Sellise lahenduse on valinud näiteks Baltimaade suurima autopargiga postiteenuse ettevõte Omniva, kes kuupõhiselt parimate sõiduskooridega juhte premeerib. Vähenenud on nii kulutused kütusele kui sõidukite hooldustele. Samuti tõstab juhtide sõidustiili monitoorimisega Bolt klientide turvalisust ja juhtide ohutust.

Juhituvastuse ajalugu

Navireci sõiduajalugu on võimalik lahenduses järele vaadata kuni 7 aastat ja seega on juhituvastust kasutades täpselt näha ka see, kes huvi pakkuva sõidu ajal masinat kasutas.

See võib osutuda vajalikuks näiteks juhul kui autoga on toime pandud liiklusrikkumine ja ettevõtte e-mailile saabub hoiatustrahv. Töötajate korrale kutsumiseks on tõenäoliselt mõistlik lasta neil endal selliste eksimuste eest tasuda – juhituvastuse abil ei pea süüdlast kaua otsima.

Kui probleemiks on sõiduki lohakas kasutamine, mille tulemusena on autod päeva lõpus alati tankimata või mustad, on juhituvastus samuti abiks töötaja korrale kutsumisel.

 

Kokkuvõtteks

Juhituvastuse kasutusele võtmine on meie klientidel sujunud hästi ja töötajad harjuvad uue korraga ruttu. Kokkuvõttes aitab see muuta nii masinapargi halduri kui juhtide enda töö kiiremaks ja sujuvamaks.

Lisaks automaatselt täituvale juhipõhisele GPS päevikule ja mugavamale tööaja arvestamisele distsiplineerib juhituvastus töötajaid ka liikluses eeskujulikmalt käituma. Nii ei suurene mitte ainult nende enda ja teiste liiklejate ohutus, vaid paraneb ka ettevõtte maine, vähenevad kulud kütusele ja masinate hooldustele, ning masinapark säilib kauem töökorras.

Kui soovid oma ettevõttes juhituvastuse kasutusele võtta, anna meile sellest kindlasti teada! Vaatame üheskoos üle Navireci demoversiooni ja näitame Sulle, mil moel tekivad lahendusse juhipõhised raportid.

 

Loe veel

Navirec auto Selveri auto juures
Kliendi lugu

Selver alustas koostööd Navireci ja GSMTasksiga

Blogi

Ympäristöviraston hydrokopteri VURR sai Navirecin GPS-laitteen

Blogi

Miten parantaa työn hallintaa toimiston ulkopuolella?