5 nippi kütusekulude kiireks vähendamiseks!
COVID-19 viiruse kiire levik on avaldanud tugevat negatiivset mõju maailma majandusele, ning sundinud ettevõtteid ellujäämise nimel võtma kasutusele äärmuslikke abinõusid kulude kärpmiseks. Majanduslangus puudutab vähemal või rohkemal määral kõiki tegevusvaldkondi, sealhulgas oluliselt ka transpordi- ja logistikasfääri.
Ettevõtted, kes vähegi suudavad hetkeolukorras oma tegevust jätkata, peavad kinni haarama väiksemaistki võimalusest kulude vähendamiseks. Üheks suurimaks kuluks on aga kindlasti kütus, mille hind tanklates olenemata naftahinna langemisest kaljukindlalt paigal seisab.
Erinevate allikate kohaselt võib kütus moodustada kuni 75% kogu masinapargi kuludest. Seega aitab iga väiksemagi kokkuhoiuvõimaluse leidmine säästa määrkmisväärse summa. Eriti selgelt tuleb vahe välja suuremate masinaparkide puhul, kus ettevõtte võit võib ulatuda kümnetesse tuhandetesse eurodesse.
Anname Sulle siinkohal meie klientide poolt tõestatud soovitusi kütusekulude kiireks vähendamiseks.
5 NIPPI KÜTUSEKULUDE VÄHENDAMISEKS
Viise kütusekulude vähendamiseks on mitmeid ning alljärgnevaid soovitusi tegudeks realiseerida pole väärt GPS-lahendusega ka sugugi keeruline.
1. Vali optimaalne marsruut ja pea sellest kinni
Tänapäeval on kõige kiirema teekonna leidmine tänu kaardirakendustele imelihtne. GPS-lahendus võimaldab marsruudile märkida vahepeatusi, näha teekonna kogupikkust ja sõidule kuluvat aega, ning aitab autojuhtidel sihtpunkti navigeerida ka võõrastes piirkondades.
Masinatele paigaldatavad GPS-seadmed lubavad aga sõiduteekonda reaalajas jälgida ning veenduda, et juht optimaalsest teekonnast kinni peab.
2. Suuna juhid säästlikult sõitma
Ebaökonoomne sõidustiil on üheaegselt nii ohtlik kui ka kulukas. Sõidustiili monitoorimine annab ülevaate juhi tegevustest roolis ning aitab vähendada neist tulenevat kütusekulude suurenemist kuni 25%.
Enamlevinud kütusekulusid suurendavad sõiduvead on:
- järsk kiirendamine ja pidurdamine
- ebasujuvad kurvide läbimised suurel kiirusel
- mootori tühikäigul hoidmine
Näiteks Baltimaade suurimat masinaparki haldav postiteenuste ettevõte Omniva on loonud ettevõttesisese motivatsioonisüsteemi, mille alusel premeeritakse parima sõiduskooriga juhte. Võidab nii firma kui töötajad!
3. Hoolda sõidukeid õigeaegselt
Sõiduki tehniline seisukord avaldab otsest mõju kütusetarbimisele. Korrapärane hooldamine ja hooldustest ülevaate omamine on oluline, et tagada masinate pikaajaline ja kuluefektiivne toimimine.
Enamlevinud kütusekulu suurendavad probleemid sõidukite puhul on seotud mootori ja õhufiltritega, kuid ka uute autode puhul võib kütusetarbimist suurendada nii väike asi kui seda on ebaõige rehvirõhk.
Kõige lihtsam viis sõidukite tehnilisel seisukorral silma peal hoidmiseks on digitaalne hoolduspäevik, mis tuletab teenindusse minekut kasutajale ka õigeaegselt meelde.
4. Monitoori kütusekulusid
Täpne ülevaade kütusetarbimisest võimaldab ettevõtetel hästi planeerida pikemaid sõite, tegevusi kütusekulude vähendamiseks, ning ennetada kütusevarguseid.
Kütuseanduritelt ja sõiduki ajust kogutav info jõuab GPS-lahendusse ja näitab reaalajas ära nii kütusetaseme paagis, keskmise kütusekulu, tankimised kui palju muud. Veelgi täpsemat ja mugavamat jälgimist võimaldab aga täisautomaatne kütusekaartide lahendus.
Kui ettevõte kasutab sõidukite tankimisel kütusekaarte, on võimalik need siduda GPS-lahendusega. Sellisel juhul pole vajadust sõidukitele andureid paigaldada, vaid kogu tankimisinfo jõuab masinapargi halduslahendusse automaatselt. Olenevalt tanklaketistjõuab info lahendusse kas koheselt või mõne aja pärast.
Kütusevargused teevad endiselt kahju paljudele firmadele, ning raskes majanduslikus olukorras on nende ärahoidmine veelgi olulisem. Kütuseandurite puhul on mõistlik seadistada automaatteavitused, mis annavad järsust kütusetaseme langusest paagis (kütusevargus) koheselt märku.
Kütusekaardid aga on seotud konkreetse(te) sõiduki(te)ga ning tankla alasse sisenemisel kontrollib lahendus automaatselt, kas tangitakse kaardiga seotud ametiautot või mitte.Siin kehtib vana hea tõdemus – usalda aga kontrolli!
5. Kas konditsioneer või avatud aknad?
Päikesepaistelisi päevi on üha enam ja pikemal sõidul võivad temperatuurid autos üsna kõrgele tõusta. Kas avada sellisel juhul aknad või kasutada konditsioneeri?
On teada, et autokliima kasutamine mõjutab sõiduki kütusetarbimist. Kui palju, sõltub nii auto vanusest, konditsioneeri seisukorrast, mootori suurusest, välitemperatuurist kui paljust muust.
Kuigi tööandja ei saa siinkohal juhi tegevusi GPS-lahenduse abil otseselt kontrollida, tasub järgnevaid põhimõtteid oma töötajatele siiski aeg-ajalt meelde tuletada:
- suurel kiirusel sõites tuleks avatud akendega sõitu vältida, kuna õhutakistuse suurenemine mõjutab ka kütusetarbimist;
- väiksel kiirusel sõites võiks pigem jahutuseks avada aken, kuna nii on tekkiva õhutakituse mõju kütusekulule oluliselt väiksem kui konditsioneeri puhul.
Professionaalne GPS-lahendus on väärt investeering
Keerulise majandusliku olukorra ajal on kuluefektiivne majandamine veelgi olulisem, sest sellest ei sõltu ainult kasumlikkus vaid kaalul võib olla ettevõtte püsimajäämine. Üldlevinud väärarusaam on, et GPS-lahendused on kallid.
Tegelikult pole see sugugi nii, ning väike investeering efektiivsemaks sõidukipargi haldamiseks aitab aastas kokku hoida tuhandeid eurosid.
Navirec on oma valdkonnas ainuke 100% Eesti kapitalil põhinev ettevõte, mis pakub innovaatilisi lahendusi logistikateenuste turul juba üle 14 aasta. Kvaliteetset GPS-jälgimisteenust, logistika-, veo- ning tööhaldustarkvara pakume nii era- kui avaliku sektori ettevõtetele ning eraklientidele.
Navirec on oma valdkonnas kindel Eesti turuliider, lihtsustades tööd ja aidates kulutustelt kokku hoida pea 10 000 ettevõttel.