Navirec

Header

Kevadine soojus on lõpuks jõudnud Eestisse! Päikesepaistelised päevad ning üha valgemad õhtud on meelitanud inimesed oma paadid, skuutrid ja teised veesõidukid garaažidest tagasi veele värsket õhku nautima viima. Seda enam, et vaba aega ja soovi lähedastega koos aega veeta on sel kevadel ilmselt rohkem kui eales varem. 

Paraku tähendab see aga pikanäpumeeste jaoks elatise teenimise võimaluste laienemist. Kaide ääres seisvate paatide, kaatrite ja jahtide näol on tegemist pahatihti kerge saagiga.

Alljärgnevas blogipostituses anname ülevaate lihtsatest nippidest, mida igaüks meist oma veesõiduki kaitseks kasutada saab.

 

Kriisiaeg ja kevad võivad anda tõuke vargustestatistika suurenemiseks

2020. aastal registreeriti Eestis kokku 25 817 kuritegu, mis on 5% vähem võrreldes 2019. aastaga. Varavastaste süütegude osakaal neis on juba viimased kümme aastat olnud suurim – möödunud aastal 39%. Neist omakorda esineb enim just varguseid (Justiitsministeerium, 2020).

Joonis 1. Kuritegude statistika Eestis aastal 2020 (Allikas: Justiitsministeerium, 2021)

 

Aasta tagasi alguse saanud COVID kriis ei avaldanud eelmise aasta varguste statistikale Eestis olulist negatiivset mõju. Seda seostatakse peamiselt liikumispiirangute kehtestamise ja suurema politseipatrullide väljapanekutega tänavatel. Sellegi poolest tuleks meeles pidada, et mida kauem kriisiolukord kestab ja süveneb, seda enam kasvab töötuse protsent inimeste hulgas ja varguste hulk võib kasvada (Kinnisvarauudised, 2020).

Eelmise aasta kevadel avaldas Postimehe Majandusleht artikli, kus Virumaa elanikud olid mures oma veesõidukite pärast, mille mootorid justkui vargustelaine alla sattunud olid. Politsei- ja Piirivalveameti Ida prefektuuri kriminaalbüroo juht Rainer Juuse sõnul on just kevadest sügiseni aeg, mil rohkem paate tagasi vee äärde tuuakse ja oht veesõidukite ning nende osade varguseks on suurem. Seetõttu on soovitatav nende kaitseks võtta kasutusele erinevaid meetmeid, näiteks paigaldada sellele GPS seade (Majandus24, 2020).

 

4 nippi veesõiduki kaitseks varguse eest

Kuna mootorpaatide, jahtide, jettide, väikelaevade ja teiste veesõidukite soetamisel on suure tõenäosusega rahakotiraudu korralikult paotatud, tasuks kindlasti näha vaeva ka sõiduvahendi kaitsmisega.

Võimalusi selleks on palju, kuid alljärgnevalt vaatame lähemalt 4 lihtsat viisi, kuidas end varguse ohvriks langemise eest väga lihtsalt kaitsta.

1. Vali turvaline hoiukoht

Pilt on illustratiivne (Allikas: Getty Images)

Kodustes tingimustes või suvilas tasuks hoiustamiseks valida koht, mis ei ole võõrastele lihtsasti ligipääsetav – näiteks garaaž või kuurialune – ning see soovitatavalt varustada valvekaameraga. Tänapäeval võib kvaliteetse kaamera soetada vaid paarikümne euro eest ning telefonist saab toimuvat igal ajahetkel reaalajas jälgida.

Kui soovid oma sõidukit hoiustada sadamas või mõne väiksema kai ääres, vali selleks hästivalgustatud ja soovitatavalt püsiva valvega koht. Olgu Sinu ustavaks kaaslaseks jett või väikelaev,  tasub see kindlasti ka korralikult kinnitada, et varaste elu võimalikult keeruliseks teha.

Lukk on küll loomale, kuid mida rohkem peavad pikanäpumehed vaeva nägema, seda suurem on tõenäosus, et keegi satub pahtlikku tegu pealt nägema või loobutakse katsest sootuks.

Samuti on mõistlik enne sõidukist lahkumist võtta kaasa või vähemalt silma alt ära peita väärtuslikumad asjad nagu näiteks kalastustarbed. Sõiduki dokumentatsiooni ära samuti valveta jäta.

2. Personaliseeri oma veesõiduk

Pilt on illustratiivne (Allikas: Getty Images)

Üks paadi omamise rõõme on võimalus sellele nimi anda. Kui oled otsusele jõudnud, märgi see sõiduki kerele. Kõikvõimalikud eritunnused aitavad sõidukit lihtsamalt tuvastada, kui peaks juhtuma halvim.

Kindlasti tee palju pilte ja pea logi olulistest üksikasjadest nagu kere identifitseerimisnumber, mark, mudel ja tootmisaasta ja muud eritunnused. Ka ostudokumendid on suureks abiks tõestamisel, et sõiduk kuulub just sulle.

3. Võta kasutusele korralik kindlustus

Pilt on illustratiivne (Allikas: Getty Images)

Kui maismaasõidukite kindlustuse vajalikkus ja selle tingimused on üldjuhul inimestele teada, siis tekitab veesõidukite kindlustamine endiselt palju küsimusi. Tegelikult ei erine see sugugi tavapärasest auto liiklus- ja kaskokindlustusest.

IIZI kindlustusmaakleri turundus- ja müügijuht Maria Plees toob veesõidukite kindlustamist tutvustavas artiklis välja, et täiskindlustuse puhul on alus muu hulgas kaitstud ka tormi, tulekahju, karilesõidu ja aga vandalismi ja varguse poolt põhjustatud kahjude eest. Kusjuures, kaitse kehtib ka selle mootorile ja pardal olevale varustusele. (IIZI, 2021)

4. Investeeri usaldusväärsesse GPS seadmesse

Pilt on illustratiivne (Allikas: Getty Images)

Sarnaselt autole või mootorrattale saab ka veesõidukitele paigaldada GPS jälgimisseadme. Olgu Sul luksuslik jaht, väike mootorpaat või hoopis kaater, on GPS seadme kasutamine hädavajalik lahendus vargusvastases kaitses. Võrreldes sõiduki omahinna ja selle vargusest põhjustatud kahjuga, on GPS seadme hind kaduvväike.

GPS jälgimisega saab telefonist, tahvelarvutist või personaalarvutist jälgida aluse asukohta reaalajas ning automaatteavitused annavad Sulle märku selle omavolilisest kasutamisest. Olles operatiivselt kursis toimuvaga, on võimalik koheselt teavitada vargusest ka politseid ja asuda efektiivselt tegutsema oma vara tagasisaamiseks.

Tihti arvatakse, et GPS jälgimisteenus on kulukas. Tegelikult jääb selle hind suure tõenäosusega kordades alla Sinu telefoni mobiilsideteenuse kuutasule. Samuti võib kindlustusandja teha sulle tänu GPS seadme olemasolule tunduvalt soodsama pakkumise.

 

GPS seadme kasutamise lisaväärtused

Lisaks vargusvastasele kaitsele on GPS seadmetel veel hulk funktsionaalsusi, mis aitavad muuta veel liiklemise ohutumaks ja mugavamaks.

Veesõidukitele paigaldatav GPS seade ei jää võimekuselt sugugi alla autodele paigaldatavatest kaaslastest. Samamoodi on võimalik arvutis või mobiiliäpis jälgida lisaks asukohale ka sõiduki liikumiskiirust ja -marsruuti, mootori tööaega ja kütusekulu.

Kui oled minemas pikemale sõidule, võib sõiduajaloo järelevaatamine hiljem kaardil olla põnev nii Sulle endale kui Sinu sõpradele. Leidsid uue suurepärase kalastus- või hoopis sukeldumiskoha? Saad selle jälgimislahenduses märkida kaardile eraldi piirkonnana (huvipunktina), et uuesti veele minnes asukoht kergemini leitav oleks!

 

Kokkuvõtteks

Võttes arvesse veesõidukite väärtust, pole üllatav varaste suur huvi nende vastu. Mida suurem on alus, seda keerulisem on seda minema toimetada, kuid parem on siiski karta kui kahetseda.

Seega, pea meeles:

  • hoiustamisel, olgu see siis kodus või jahisadamas, vali hästivalgustatud ja valvatud koht;
  • isikupärasta alus näiteks küljele märgitud nimega;
  • tee alusest palju pilte, mida vajadusel tõestusmaterjalina kasutada saad;
  • GPS jälgimisseadmed on igas suuruses ja erinevat tüüpi veesõidukite oluline lisavarustus, mis võimaldab halvima juhtumisel suurendada võimalust varastatud sõiduk üles leida

Navireci tootevalikust leiad nii vee- kui masimaasõidukitele, statsonaarsetele seadmetele, droonidele ja isegi lemmikloomale sobiliku GPS seadme.

Tellimine toimub mugavalt veebist ja paki saad kätte endale lähimast pakiautomaadist või kulleriga!

Loe veel

Blogi

Automobilių nuomos valdymas: Navirec tobulina Avis automobilių nuomos operacijas

Navirec auto Selveri auto juures
Kliendi lugu

Selver alustas koostööd Navireci ja GSMTasksiga

Kliendi lugu

Ympäristöviraston hydrokopteri VURR sai Navirecin GPS-laitteen